Historia portretów

Historia portretów od faraonów, cesarzy, członków rodzin królewskich i szlachty, burżuazji i celebrytów, aż do współczesnych kapitalistów czyli narodziny, rozkwit i zmierzch malarstwa portretowego. Portrety historia.

Władza i status społeczny

Portrety od zarania dziejów służyły jako środek do opisania nie tylko cech fizycznych, ale przede wszystkim władzy i statusu. Początki portretu jako gatunku malarstwa można zobaczyć już w starożytnych malowidłach ściennych przedstawiających egipskich bogów i faraonów. Starożytni Grecy również przeżywali fascynację portretów, głównie w swojej rzeźbiarskiej formie, które reprezentowały zarówno bogów jak i ludzi świeckich (którzy poprzez sztukę zostali wyniesieni do rangi bóstwa). Rzymianie zapożyczali motywy od starożytnego Egiptu i Grecji oraz rozwijali swój talent do tworzenia popiersi portretowych kluczowych osobistości rzymskiej władzy. Starożytni Grecy i Rzymianie byli także tymi, którzy rozpoczęli tradycję przedstawiania figur głów postaci na monumentach. Epokę później czyli, w średniowieczu ranga portretów podupadła i przeważnie ograniczała się do portretów darczyńców.

Renesans i upadek malarstwa portretowego

Portrety historia - "Lady Lilith" D.G.Rossetti, 1864

Portrety historia: Prerafaelici przywracają piękno – „Lady Lilith” D.G.Rossetti, 1864

W epoce Renesansu portret został odkryty na nowo co stanowi decydujący moment w historii gatunku malarstwa portretowego. Portrety renesansowe, głównie portrety członków rodzin królewskich, szlachty i figur religijnych, skoncentrowane były na przedstawieniu statusu i osobowość osób poprzez wizerunek specyficznych elementów charakteryzacji nawiązujących do bogactwa, władzy i siły, także tej pochodzącej od Boga.

W okresie renesansu zauważalna jest dominacja malarzy włoskich, podczas gdy w okresie baroku i rokoka widoczna jest przewaga flamandzkich i hiszpańskich artystów. W Wielkiej Brytanii okres od początku do połowy XVIII wieku to czas rozkwitu takich artystów jak Sir Joshua Reynolds, specjalizujących się w historycznym malarstwie portretowym. W drugiej połowie XVIII wieku dominującą siłą stali się Prerafaelici.

XIX wiek oraz początki XX wieku charakteryzują się wielością nurtów artystycznych od realizmu wstępnego poprzez impresjonizm, aż po kubizmu. Portrety w tych czasach otworzyły się na szerszą grupę osób m.in. malowano portrety burżuazji, kręgi artystów, jak również modeli bezimiennych. W połowie XX wieku pop art wywołał fascynację portretami gwiazd, z Andy Warhol’em jako jego mistrzem na czele. W zasadzie nurt ten trwa do dnia dzisiejszego. Począwszy od lat 60 XX wieku fotografia gwałtownie zastępuje malowanie portretów, ze względu na krótki czas realizacji, rozwijając przy tym wiele różnych trendów.

Ręcznie malowane portrety pozostaną dla elit

XXI wiek to niewątpliwe czas digitalizacji malarstwa, portretów czy fotografii. Jednakże „Mój Portret” pozostanie przystanią dla osób ceniących jakość, piękno i luksus jakimi są ręcznie malowane portrety. Wiele osób zapomniało jakie wrażenie wywołuje piękny ręcznie malowany portret na płótnie. Nadruki czy wyświetlanie obrazów na szklanym monitorze urządzeń elektronicznych nigdy nie wywołają tak dogłębnej fascynacji jak ręcznie malowane portrety. Tak więc czy portrety to już niemodna historia, przeszłość i przeżytek ? Kolejny renesans malarstwa portretowego wciąż przed nami. Zapraszamy do dołączenia na facebooku do tysięcy fanów ręcznie malowanych portretów skupionych wokół MójPortret.pl.

Portrety to historia ? Tak, tworzymy ją na nowo ! Zobacz jakie portrety maluje się dziś !

©2023 Wszelkie prawa zastrzeżone Mojportret.pl

Umieszczanie treści i obrazów na innych stronach dozwolone tylko z aktywnym linkiem zwrotnym do mojportret.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?