5-10-15 czyli jaki prezent dla wnuczki kupić

Dla dziadków wnuczka jest oczkiem w głowie.

Urodziny ich małej pociechy to wielkie wyzwanie, ponieważ nie chcą jej zawieść.

Co jednak zrobić, gdy dziadków i wnuczkę dzieli pół wieku?

Różne nowości, technologiczny postęp, moda niekoniecznie zrozumiała dla starszego pokolenia…

Jak znaleźć złoty środek i podarować coś co połączy dwa tak odległe roczniki?


***Dla niemowlaka

Wśród ludzi krąży trend kupowania niedawno urodzonemu bobasowi złotej biżuterii, zwłaszcza łańcuszków z krzyżykiem, medalików. Spójrzmy prawdzie w oczy – dziecka w tym wieku biżuteria nie interesuje i nie przedstawia dla niego żadnej wartości. Zamiast porywać się na zbędne wydatki, podarujmy wnuczce coś czym będzie mogła się pobawić, albo coś co przyda się rodzicom przy pielęgnacji nowego członka rodziny.

Jestem matką trójki dzieci, Oskara, Maksa i Julki. Julka urodziła się przed trzema miesiącami. Dziadkowie kupili prezent dla wnuczki – złoty medalik. Schowałam go do szuflady, razem z dwoma poprzednimi łańcuszkami chłopców. Taki łańcuszek to spory wydatek, który wydaje mi się zamrażaniem pieniędzy bez sensu. Nie wiadomo, czy kiedy dziecko dorośnie, biżuteria mu się spodoba – mówi trzydziestosiedmioletnia Katarzyna z Wrocławia.

Przy zakupie zabawek i ciuszków też nie trzeba być nazbyt rozrzutnym – pamiętajmy, że taki dzieciak rośnie z dnia na dzień i kupowanie drogich prezentów jest naprawdę bezcelowe. Jeszcze zdążymy rozpieszczać małą.

***Dla pięcioletniej panienki

Okres 4-7 lat to czas, kiedy do dziecka zaczynają docierać pewne rzeczy. Z tego okresu mogą zostać mu jakieś wspomnienia. A nawet jeśli nie, to taki prezent na pewno mocno rozwinie młodą osóbkę – wycieczka z dziadkami. Nad morze, do wesołego miasteczka, w góry? Może do jakiegoś ciekawego muzeum/centrum nauki przystosowanych dla dzieci, a potem na duży, pyszny deser lodowy?

Podróże kształcą – to nie wyświechtany slogan, a prawda. Nowe sytuacje, inni ludzie, nieznane dotąd zapachy, smaki, tekstury – to wszystko nieprawdopodobnie rozwija dziecko, a także daje mu najcenniejszy prezent – dobre wspomnienia. Poza tym to prezent nie tylko dla pięciolatka, ale dla dziecka w każdym wieku.

portret pastelowy wnuczki - prezent dla wnuczki

Ten portret pastelowy zrobił furorę wśród dorosłych i rówieśników wnuczki w Londynie

***Dla dziesięcioletniej damy

Niewiele jest materialnych rzeczy, które są długotrwałe i przetrwają lata. Wchodząca w nastoletni wiek dziewczynka jest przejęta swoim wyglądem i zaczyna lubić ładne, estetyczne prezenty. Od wieków dziadkowie zamawiali obrazy swoich wnuków u artystów.

Taki prezent to nie tylko świetna pamiątka na lata, ale także prezent przedstawiający wysoką wartość materialną. Na rynku istnieje mnóstwo możliwości wykonania takiego obrazu: malowane farbami olejnymi lub grafitowe, na płótnie lub papierze wysokiej jakości.

-Moja babcia to zawsze była osoba sentymentalna. Prawdziwa dusza artystyczna. – opowiada trzydziestopięcioletnia Anita. Na moją komunię podarowała mi narysowany ołówkami, mój osobisty portret. Był śliczny ale może zbyt oryginalny w tamtym momencie, bo wszyscy moi znajomi dostali rowery i zegarki. Po latach okazało się, że rowery zardzewiały, zegarki przestały działać, a mój obraz, w idealnym stanie nadal robi furorę. Za każdym razem, kiedy ktoś mnie odwiedza, nikt nie przechodzi obok niego obojętnie. Obraz wisi teraz w moim nowym domu, w salonie i po dwudziestu kilku latach prezentuje się nadal idealnie. Gdyby babcia nadal żyła, chciałabym jej podziękować należycie za tą niezwykłą pamiątkę.

Obraz to prezent nie tylko dla dziesięciolatki, ale w każdym wieku będzie odpowiedni.

***Dla nastolatki

Wiek nastoletni to bardzo trudny okres w życiu młodej osoby i rzadko komu udaje się utrzymać świetny kontakt z pociechą. Jest to jednak czas, kiedy dziecko nabiera samoświadomości, wie co chce robić, czego nie, zaczyna decydować o sobie. W tym przypadku trudno jest kupić prezent, który będzie odpowiadał, ponieważ dziadkowie albo będą próbowali narzucić staroświeckie maniery, albo wpadną w pułapkę nowoczesności, w której ciężko będzie im się odnaleźć. W tym wieku, człowiek zmienia się z każdym dniem, jego zainteresowania przypominają kalejdoskop, dlatego najlepiej będzie porzucić niespodzianki i zapytać wnuczkę wprost o zainteresowania.

Dla nastolatki świetnym prezentem będzie wykupienie np.: na wakacje kursu języka angielskiego w Anglii, posłanie jej na lekcje gry na jej wymarzonym instrumencie, lekcje tańca, samoobrony, pieczenia tortów, szydełkowania, czy czymkolwiek tylko się interesuje. To nie tylko okazja do spotkania nowych ludzi i próba odnalezienia się w nowej rzeczywistości, ale także procentujący w perspektywie czasu podarunek dający obycie w świecie i dodatkowe umiejętności, pasje, które w przyszłości mogą okazać się wiodącym zajęciem wnuczki bądź wartościowym hobby.


Zamiast inwestować w niemowlaka, któremu nawet plastikowa kulka wypełniona ryżem sprawia radość, lepiej dać mu obecność i wspomnienia. Z czasem można pomóc wnuczce wybrać ścieżkę, którą będzie podobać. Jednak nie wolno zapominać, że to nie prezenty i wydane pieniądze, a wspomnienia są najważniejsze. Nie trzeba też na siłę, w wieku sześćdziesięciu lat angażować się w świat Internetu, Facebook’a, gier komputerowych, by znaleźć podarunek idealny, który będzie trwałym pomostem między pokoleniami.

©2020 Wszelkie prawa zastrzeżone Mojportret.pl

Umieszczanie treści i obrazów na innych stronach dozwolone tylko z aktywnym linkiem zwrotnym do mojportret.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?