Co warto wiedzieć o malarstwie olejnym ?

Czym są obrazy olejne ? Jak powstają? Kto namalował pierwszy obraz olejny ? Czym jest farba olejna ? Wszystko co powinieneś wiedzieć o malarstwie olejnym.

Co to jest obraz olejny ?

malarstwo olejne

malarstwo olejne

Obrazy olejne powstają przez malowanie pigmentami, które są wiązane poprzez wysychanie oleju. Powszechnie stosowane w malarstwie oleje schnące obejmują olej lniany, olej z nasion maku, olej z orzechów włoskich oraz olej z krokosza barwierskiego. Różne oleje nadają różne właściwości farbie olejnej, takie jak stopień żółknięcia czy czas suszenia. Różnice są również widoczne w połysku farby w zależności od oleju. Artysta może używać kilku różnych olejów, w tym samym obrazie w zależności od specyficznych pigmentów i oczekiwanych efektów. Konsystencja farb zależy także od podłoża farby czy podobrazia obrazu. Olej może być gotowany w żywicy, takiej jak żywica sosnowa lub kadzidło w celu utworzenia lakieru, który jest ceniony za swój połysk.

Portret św. Weroniki - Robert Campin (1378-1444) jest uważany za  jednego z pionierów malarstwa olejnego w Europie

Portret św. Weroniki – Robert Campin (1378-1444) jest uważany za
jednego z pionierów malarstwa olejnego w Europie

Pionierzy malarstwa olejnego

Jak donosi National Geographic międzynarodowy zespół archeologiczny odkrył malowidła ścienne buddy wykonane farbą olejną przez malarzy indyjskich i chińskich w zachodnim Afganistanie datowane między V a IX wiekiem. W Europie malarstwo olejne nie zyskało popularności aż do XV wieku. Praktyka stosowania farb olejnych w malowaniu obrazów prawdopodobnie była przekazywana na zachód w okresie średniowiecza. Z czasem zalety farby olejnej stały się powszechnie znane w tworzeniu sztuki. W Europie moda na malowanie obrazów olejnych została zapoczątkowana przez flamandzkich artystów, po to by już w okresie renesansu technika olejna wyparła zastosowanie farb temperowych.

Ewolucja farb olejnych

W ostatnich latach bardzo popularne stały się farby olejne rozcieńczane wodą zastępując korzystanie z tradycyjnych olejów. Można nazwać to małą rewolucją w malarstwie olejnym. Rozpuszczalne w wodzie farby zawierają emulgator, który pozwala im być rozcieńczanym z wodą (a nie z rozcieńczalnikiem) i umożliwia bardzo szybki czas schnięcia (1-3 dni), w porównaniu do tradycyjnych olejów (1-3 tygodni). Malarze Z&C Paintings korzystają jednak z naturalnych olejów i rozcieńczalników co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości i trwałości obrazu.

Technika malowania farbą olejną

W tradycyjnej technice malarstwa olejnego artysta rozpoczyna od szkicowania obiektów za pomocą węgla drzewnego lub rozcieńczonej farby olejnej. Podstawową zasadą jest nakładanie farby mniej rozcieńczonej na warstwę farby bardziej rozcieńczonej. Proces taki pozwala na prawidłowe schnięcie obrazu. W przypadku odejścia od tej zasady, gdzie każda następna warstwa farby zawiera mniej oleju, powierzchnia obrazu zacznie pękać i łuszczyć się jak skórka pomarańczy. Samo zachowanie tej zasady przez malarza nie gwarantuje wysokiej trwałości obrazów. Bardzo wiele zależy od jakości oleju, od którego zależy stabilność wiązania powłoki obrazu.

Istnieje wiele innych dodatkowych środków, które mogą być stosowane w malarstwie olejnym, w tym zimny wosk, żywice i lakiery. Te dodatki mogą pomóc malarzowi w dostosowaniu przezroczystości, połysku, gęstości farby lub struktury obrazu. Regulują także zdolność farby do uwidaczniania lub ukrywania pociągnięć pędzla.

Narzędzia w malarstwie olejnym

Tradycyjnym narzędziem malarskim jest pędzel aczkolwiek popularne są także noże malarskie oraz szmatki. O Narzędziach malarskich w tym płótnach, dodatkach możesz poczytać we wcześniejszych artykułach na naszym blogu. Długi czas schnięcia farb olejnych pozwala malarzowi na zmianę koloru, tekstury czy kształtu malowanych obiektów. Do pewnego czasu malarz może nawet usunąć całą warstwę farby i zacząć obraz od nowa. Można tego dokonać za pomocą szmatki i terpentyny przez pewien czas, gdy farba jest mokra. Kiedy jednak warstwa farby stwardnieje musi zostać mechanicznie zeskrobana. Farba wysycha poprzez utlenianie, a nie odparowywanie. W tradycyjnej technice olejnej obraz staje się suchy w dotyku w przeciągu dwóch tygodni. Obraz najlepiej pokryć werniksem nie wcześniej niż przed upływem okresu od sześciu miesięcy do jednego roku. Konserwatorzy sztuki uważają, iż obraz olejny malowany w tradycyjnej technologii staje się całkowicie suchy dopiero w wieku od 60 do 80 lat.

Podziel się tym artykułem na Facebook’u

Zobacz także:

  1. Narzędzia malarskie
  2. Tajemnica obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 maja”
  3. Portrety polskich malarzy warte miliony

Odwiedź nas na Facebooku i podyskutuj o malarstwie
Mójportret.pl – sztuka, którą lubisz

Źródła: Wikipedia, własne

©2023 Wszelkie prawa zastrzeżone Mojportret.pl

Umieszczanie treści i obrazów na innych stronach dozwolone tylko z aktywnym linkiem zwrotnym do mojportret.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?