Jak namalować twarz ?

Jak namalować twarz ?

To pytanie zapewne zadaje sobie wielu początkujących artystów. Po tym poradniku wasze umiejętności poszybują ostro do góry ale powtórzę to co przeczytacie w każdym tutorialu. Żeby namalować portret trzeba wiele praktyki. W tym poradniku krok po kroku dowiecie się jak namalować twarz ze ze zdjęcia. Solidne podstawy przede wszystkim !

Szkicowanie twarzy

Na początek potrzebujemy ołówka i wyraźnego zdjęcia twarzy. Malowanie portretu ze zdjęcia wymaga naszkicowania rysów wszystkich elementów twarzy m.in głowy, oczu, uszu, nosa i najważniejszych zmarszczek. Jeśli mamy już wyraźne zdjęcie wydrukujmy je i zacznijmy szkicować ! Kluczem do narysowania twarzy są linie pomocnicze, które pozwalają na zachowanie proporcji. Przećwiczcie parę razy rysowanie twarzy na wprost tak jak na poniższym rysunku. Szkicowanie twarzy 3D jest bardzo podobne. Jedyną różnica są linie pomocnicze, które są w kształcie łuków a nie linii prostych. Linie pomocnicze gumuje się lub po prostu zamalowuje !

szkicowanie twarzy

Dobrze ! Na pewno idzie Ci coraz lepiej i rozumiesz już jak ważne są podstawy.

zdjęcie twarzy

Twarz na zdjęciu musi być dobrze oświetlona a samo zdjęcie wyraźne.

Nie zapomnijcie linii pomocniczych, których nie ma już na tym szkicu.

Nie zapomnijcie linii pomocniczych, których nie ma już na tym szkicu.

Czas na naszkicowanie naszego portretu ze zdjęcia. Robimy to analogicznie tak jak wcześniej przy użyciu linii pomocniczych po to by zachować proporcje i symetrie twarzy. Jak zauważyliście narysowałem także najważniejsze cienie i zmarszczki. To będzie bardzo pomocne przy malowaniu portretu.

Malowanie twarzy

Zazwyczaj zawodowi malarze malujący portrety na zamówienie malują oczy na samym końcu to znaczy tuż przed poprawkami cieni twarzy. Malarze Z&C Paintings nie są wyjątkiem. Jednak początkującym zalecam aby malowali oczy na początku ponieważ jest to bardzo mała część twarzy i wymaga dużo skupienia i precyzji. Przepraszam, na początek zawsze tło portretu ! Zamalujmy je na jakiś jasny kolor tak jak na zdjęciu. Na moich zdjęciach popełniłem błąd i tło namalowałem dopiero na końcu. Do malowania używam farb akrylowych ale spokojnie możecie spróbować farb plakatowych bo pewnie właśnie takie macie 🙂

malowanie oczuPo namalowaniu tła nasz portret zaczynamy od wypełnienia białka oczu . To bardzo ważne, aby uświadomić sobie, że nigdy nie są czysto białe, zawsze są cienie i różnice w białej części oka! W tym przypadku, zacząłem z białym i dodałem trochę ultramaryny i umbra. Kolor wyszedł mniej więcej jak na zdjęciu. Mieszanie barw to osobna, bardzo trudna kwestia, nie przejmujcie się nią zbytnio. Po białkach wypełniamy tęczówkę i kontur gałki ocznej. Dobrze ! Nie spędzajcie zbyt dużo czasu na oczy. Malujemy całą resztę twarzy. Pamiętajcie, że wszystko możecie jeszcze dopracować na końcu nakładając farbę na farbę.

Malowanie skóry i cieni twarzy wydaje się szaleni trudne. Podstawą jest dobre mieszanie barw na palecie i uświadomienie sobie gdzie skóra jest jaśniejsza a gdzie padają cienie. Na naszym szkicu zaznaczyliśmy sobie obszary cieni. Porównujcie sobie kolor waszej farby z kolorem skóry na zdjęciu. Można malować z ciemniejszego koloru do jaśniejszego lub odwrotnie. Ważne aby trzymać się jednej zasady cieniowania. Ja będę malował od ciemniejszego do jaśniejszego. Spróbujcie i zobaczcie jak ja to zrobiłem.

jak namalować twarz 1 jak namalować twarz 2 jak namalować twarz 3

Portret ze zdjęcia prawie gotowy

Jak namalowac twarz 4Malowanie włosów również zaczynam od najciemniejszych kosmków włosów. Jeżeli kontrast jest byt duży niweluję go. W tym przypadku muszę dodać trochę cienia do czoła i lewej strony wzdłuż linii włosów i na szyję. Im większa paleta barw tym włosy wyjdą bardziej realistyczne. Maluję tak jak przyjąłem od czarnego poprzez ciemny brązowy, jasno brązowy, kremowy aż do biało-szarego. dopracuję jeszcze troszkę cienie na twarzy i portret ze zdjęcia gotowy ! Jeśli nasz obraz miałby być jeszcze bardziej realistyczny musimy popracować nad cieniami i rysami twarzy. Zauważcie, że cienie malowaliśmy w uproszeniu. Możemy zauważyć, iż kolor skóry nie jest idealnie wystopniowany. Widać duże plamy ciemniejsze. Precyzyjne cienie malujemy małymi pędzlami. Postanowiłem rozjaśnić jeszcze skórę na całej twarzy. Bardzo dobrze ! Twarz namalowana ! Portret ze zdjęcia gotowy ! Teraz już wiecie jak namalować twarz i znacie podstawy malowania portretu. Udostępnijcie nasz poradnik jeśli okazał się dla Was przydatny. Jeśli chcesz profesjonalny portret namalujemy go dla Ciebie. Zobacz naszą ofertę portretów na zamówienie. Polecam również inne poradniki np. jak narysować kręcone włosy lub video tutorial jak narysować oczy. Więcej poradników i ciekawostek na naszym blogu o malowaniu i rysowaniu.

portret ze zdjecia zdjęcie twarzy

[featured_products columns=”4″ orderby=”date” order=”desc”]

Udostępnij ten poradnik na Facebook’u

Polub Nas na Facebook:
Z&C Painitngs – sztuka, którą lubisz

[fbcomments width=”500″ count=”off” num=”5″ countmsg=”wonderful comments!”]

©2023 Wszelkie prawa zastrzeżone Mojportret.pl

Umieszczanie treści i obrazów na innych stronach dozwolone tylko z aktywnym linkiem zwrotnym do mojportret.pl

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?